PROJEKTAS „TRADICIJA IR KLASIKA NETURI RIBŲ“

PROJEKTAS „TRADICIJA IR KLASIKA NETURI RIBŲ“

2010 m. Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras realizavo projektą „TRADICIJA IR KLASIKA NETRUTI RIBŲ“, remiamą Smulkių Projektų Fondolėšomis pagal 2007-2013 metų Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslo Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programą „Veiklūs kaimynai“, bendradarbiaujant su partneriais iš Lenkijos –   Jelenievo valsčiumi. 

Projekto programa įvertinta bendrai 66.807,00 EUR. Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centrui projekto veiklų vykdymui skirta 50.000,00 EUR.

Projekto tikslas -  Frederiko Šopeno muzikos populiarinimas vietos bendruomenių tarpe bei prisidėti prie folkloro ir liaudies kultūros populiarinimo abiejose regionuose.

Projekto inauguracija įvyko 2010 m. vasario 3 d. Šalčininkų S. Moniuškos menų mokyklos salėje, kurią papuošė Zbignevo Levickio ir Andžejaus Pileckio meistriškai atliktas Antonijaus Vivaldžio kūrinys „Žiema“. Pristatyme dalyvavo Jelenievo valsčiaus seniūnas Slavomir Adam Bielski, Lomžos V. Liutoslavskio kamerinės filharmonijos vykdantysis direktorius Jan Miloš Zažycki, pianistė Joana Lavrynovič bei Jelenievo valsčiaus ir Šalčininkų rajono jaunimas.

            Projektas buvo realizuojamas keliais etapais:

  • Buvo organizuotas mokymų ir praktinių muzikos užsiėmimų ciklas Lietuvoje ir Lenkijoje;
  • Parengtos programos pristatymai: Šalčininkų vykstančiame folkloriniame festivalyje „Daina prie Šalčios“ ir Jelenievo valsčiaus Derliaus šventės metu. Koncertų metu vyko Šalčininkų rajono ir Jelenievo valsčiaus tautodailės ir amatų pristatymas.

Pirmas projekto etapas buvo realizuojamas 2010 m. vasario 3-9 d. Šalčininkų S. Moniuškos menų mokykloje ir Šalčininkėlių pagrindinėje mokykloje, kur  vyko vaikų ir jaunimo muzikos mokymai. Užsiėmimuose dalyvavo Šalčininkų,   Eišiškių, Jašiūnų ir Jelenievo menų mokyklų auklėtiniai. Mokymų vadovai – Varšuvos F. Šopeno muzikos universiteto   dėstytoja, pianistė Joana Lavrynovič, Vilniaus valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisteris, smuikininkas Zbignev   Levicki, Vigrų kūrybos namų muzikas Gžegož Bogdan ir Šalčininkų kultūros centro darbuotoja Barbara Suckel. Šešias   dienas trukusio intensyvaus mokymo rezultatai buvo pristatyti vasario 9 d. S. Moniuškos menų mokykloje, užsiėmimus   vainikuojančiame koncerte.

Antrame projekto etape projekto partneriai užtikrino jaunimui, dalyvavusiam I –etapo mokymuose, sąlygas F. Šopeno kūrinių atlikimo tobulinimui.  6 savaites po keturias valandas trukusių užsiėmimų metu projekto dalyviai mokėsi F. Šopeno chorinių ir instrumentinių kūrinių bei ruošėsi bendram pasirodymui folkloriniame festivalyje „Daina prie Šalčios“.

 

Projekto rėmuose, 2010 m. gegužės 15–16 dienomis, buvo realizuojamas jubiliejinis folklorinis festivalis „Daina prie Šalčios“. Projekto lėšos padėjo praplėsti tradicinio festivalio idėją bei paįvairinti renginio programą. Šalčininkiečiai ir miesto svečiai galėjo klausytis  ne tik Šalčininkų rajono folklorinių kolektyvų atliekamų dainų, bet ir pasigrožėti iš kitų Lietuvos regionų, Lenkijos bei kaimyninės Baltarusijos atvykusių liaudies ansamblių pasirodymu. Festivalio metu veikė atidaryta liaudies meistrų rankdarbių mugė, kurioje liaudies meistrai ir amatininkai ne tik pardavinėjo savo gaminius, bet ir demonstravo  kūrybinį procesą.

  

Renginio metu vyko klasikinės muzikos koncertas, kuriame pasirodė Šalčininkų rajono ir Jelenievo valsčiaus jaunimas su V. Liutoslavskio kamerinės filharmonijos orkestru iš Lomžos.

 

2010 m. birželio 27 d. iki liepos 2 d. buvo realizuojamas IV- projekto etapas “Vokaliniai ir šokių užsiėmimai Czajewszczyznoje”. Tai 6 dienų trukmės folklorinių šokių ir dainų mokymai, kuriuose bendrai dalyvavo 30 jaunuolių (15 asm. iš Jelenievo valsčiaus ir 15 asm. iš Šalčininkų rajono.)  Mokymo procesą sudarė 10 valandų šokio ir 26 vokalo pamokų. Buvo rengiama choreografinė ir vokalinė programa, kuri vėliau buvo pristatyta Jelenieve vyksiančio Derliaus Festivalio metu. 6 dienų trukmės darbo rezultatai buvo pristatyti Jelenievo Viešosios Bibliotekos salėje, kur užsiėmimų dalyviai pristatė paruoštą koncertinę programą.

 

2010 m. rugpjūčio 22 d. buvo realizuojamas V- projekto etapas “Derliaus festivalis Jelenieve”. Šventėje dalyvavo Šalčininkų rajono atstovai, delegacija, Dainų ir Šokių ansamblis „Solčane“ ir Šalčininkų rajono vaikai bei jaunimas. Svarbiu šios šventės elementu buvo Lenkijos ir Lietuvos liaudies menų kolektyvų pasirodymas ir tautodailininkų darbų pristatymas. Festivalio metu vaikai ir jaunimas iš Šalčininkų rajono ir Jelenievo seniūnijos pasirodė su koncertine programa, kurią ruošė ankstesniame projekto etape (Veikla 2.4.. „Vokaliniai ir šokių užsiėmimai Czajewszczyznoje“) . Šventės metu vyko vainikų ir javų puokščių konkursai. Renginį vainikavo tradicinė liaudiška vakaronė. 

Projekto lėšomis buvo įsigyta 500 lauko kėdžių, 2 dideli paviljonai artistams bei 50 parodos įrangos komplektų, kurie leis mums kelti renginių kokybę, gerinti mūsų realizuojamų švenčių sąlygas ir estetinį vaizdą, suteikti daugiau patogumų mūsų renginių dalyviams ir svečiams.

  

 

 

 

 

 

 

 

Projektas „Tradicija ir klasika neturi ribų“ – tai puikūs pamatai tolimesniam bendravimui abipus sienos, tautinių mažumų integracijai, jaunimo mainams, abiejų šalių socialinės ir kultūrinės aplinkos pažinimui, kultūrinių ryšių plėtrai. Projektas padėjo susipažinti su kaimynų kultūra, papročiais ir prisidėjo prie šventinių apeigų bei liaudies meno populiarinimo.