Virtuali paroda "Ana Krepštul- PEIZAŽAI"

Kviečiame į virtualią parodą "Ana Krepštul - PEIZAŽAI"

 

 

       Ana Krepštul gimė 1932 metais vasario 20 d. Šalčininkų rajono Tabariškių kaime,  Stanislavo ir Juzefos Orlovskių šeimoje. Nuo vaikystės Ana pasižymėjo savo talentu ir meile menui. Ją palaikė ir pirmąsias dailės pamokas davė jos tėvas, kurio pomėgis buvo drožiniai, technika. Pats pastatė namą ir sukonstravo automobilį. Motina begaline meile ir širdies šiluma papildydavo šią menišką atmosferą.. Rūpinosi vaikais, vyru, namais  bei mėgo literatūrą ir rašė gražius laiškus.

            Atrodė, kad mažoji Ana ir jos artimieji yra saugūs ir laimingi nuostabiame šeimos pasaulyje. Šį jaukų gyvenimą sugriovė 10-metės mergaitės liga. Tai buvo  ilgos kovos su osteoporoze ir kaulų tuberkulioze pradžia. Menas ir tapyba padėjo jai garbingai  kovoti su silpnumu ir įkalinimu invalido vėžimėlyje (nuo 1978 metų). Ilgos skausmo, gulėjimo ligos patale, vilties valandos  rado atgarsį  gražiuose paveiksluose. Jos kūryba buvo tarsi  pabėgimas nuo 77 kaulų lūžių, skrydis link išsilaisvinimo nuo negandų. Kiekvienas peizažas, portretas, natiurmortas, gėlės, katinai, kiekvienas Mergelės Marijos paveikslas yra pasakojimas apie tai, kas jai tuo metu buvo  svarbu. Jos tapyba yra gyva, prisotinta spalvomis ir šviesa. Svarbią vietą jos kūryboje užėmė žavėjimasis gimtųjų Tabariškių gamta. Merkio intakas, tvenkinių vandens spindėjimas,  pievų gėlės   nutapyti ir išsiuvinėti ant drobės. Ryšys su gamta, paprastumas ir  dvasinė ramybė nepaisant priešinimuisi likimui įrodė, kad jos kilmingas ir garbingas gyvenimas yra pavyzdys kiekvienam žmogui. Aušros vartų Šv. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos paveikslų kopijos, Šventųjų portretai, pakelės ir kapinių kryžiai – motyvai, leidžiantys jai pasiekti dvasinę harmoniją nepaisant skausmingų išgyvenimų.

            Daugelis žmonių mylėjo ponią Aną už jos  dvasinį ramumą,  palankumą, meilę  Dievui ir šeimai, mokėsi patriotizmo, sąžiningumo ir empatijos. Dauguma žmonių žinojo ir vertino jos kūrybą.

1948 metais atidaryta pirmoji 16-metės Anos Krepštul paroda Vilniuje. Kita paroda įvyko tiktai 1985 metais. Tuomet Liaudies kūrybos draugija suteikė jai Liaudies dailininkės vardą. 1987 metais siuvinėjo Švč. Mergelės Marijos atvaizdą ir laukė  Jono Pauliaus II-ojo atvykimo į Lietuvą , bet planuotas susitikimas neįvyko, nes liga vėl parodė savo žiaurųjį veidą – įtrūko stuburas. Šitas susitikimas liko tik svajonė. Jos nutapytas Aušros vartų Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos paveikslas buvo įteiktas popiežiui Jonui Pauliui II-ajam, už kurį dailininkė gavo popiežiaus padėkos raštą ir palaiminimą.

            Per visą savo gyvenimą Ana nutapė virš trijų su puse tūkstančių paveikslų, kurie šiandien yra privačiuose kolekcijose ir galerijose Lenkijoje, Lietuvoje, JAV, Anglijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Australijoje, Kanadoje, Vatikane bei puošia  daugelio bažnyčių sienas.

            2005 metais priimtas Šalčininkų rajono savivaldybės tarybos sprendimas suteikti Anai Krepštul Šalčininkų rajono garbės piliečio vardą. 2008 metais vasario 15 d. Lenkijos Respublikos Prezidento Lecho Kačinskio nutarimu Ana Krepštul po mirties apdovanota Lenkijos atgimimo Kryžiumi.

            Nuo pirmųjų iki paskutinių akimirkų buvo susijusi su žmonėmis: tėvais, broliu Henriku, seserimi Danuta, dvasininkais, draugais, daktarais, žurnalistais, politikais. Visi važiavo į Tabariškių kaimą susitikti su ja, išgirsti gerą žodį, pasigrožėti Aušros vartų Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, Vilniaus krašto ,  susimąsčiusių žmonių veidų paveikslais.

            Laukdama draugų, 2007 metais spalio 12 d. mirė Vilniaus regiono kultūros ambasadorė. Dabar laukia žmonių Tabariškių kapinėse. Tam, kad ją aplankytumėte ir nusilenktumėte jai, ieškokite užrašo ,,Aušros vartų Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos tapytoja“.

Nuotraukos iš albumo 
ANA KREPŠTUL Gyvenimas ir kūryba

Tabariškių kaimo bendruomenės centras "Tabariškės kaip nutapytos" 

Virtualią parodą paruošė 
Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras